Wielkoformatowe płyty LightKer mogą być czyszczone w bardzo prosty sposób. W celu optymalnego wyniku zalecamy wykonanie następujących kroków. Należy wykonać profilaktycznie test na małej niewidocznej powierzchni aby upewnić się, że produkt, który będzie użyty nie uszkadza powierzchni. Plamy, zacieki, zamazania na powierzchni są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowego umycia płyty. W przypadku użycia kleju i fugi epoksydowej należy szybko usunąć pozostałości na powierzchni, gdyż ich usunięcie w późniejszym czasie może być niemożliwe.

Czyszczenie po ułożeniu.
Po zakończeniu montażu wielkoformatowych płyt LightKer wypełnieniu fug masą fugową należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Ważne jest aby dokładnie wykonać tą operację gdyż to zagwarantuje bezproblemowe użytkowanie na co dzień. Wszystkie operacje związane z czyszczeniem powinny być dokonane zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu, np. klej, fuga użyte podczas wykonywania prac. Nie zaleca się czyszczenia płyt w przypadku gdy ich temperatura jest zbyt wysoka, np. zewnętrzne nasłonecznione powierzchnie, dlatego tego typu czynności należy wykonywać we wczesnych godzinach porannych zanim powierzchnie zostaną nasłonecznione i ogrzane. Pozostałości po cemencie, wapnie, fugach mogą być wyeliminowane w czasie i zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu. Zazwyczaj są to rozcieńczone produkty na bazie kwasów. Tego typu produkty muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta.
Czyszcząc powierzchnie produktami na bazie kwasowej należy dokładnie i wielokrotnie zmyć powierzchnie czysta wodą, zmieniając często wodę na świeżą.
Unikać środków i materiałów ściernych.
Produkty do czyszczenia wielkoformatowych płyt LightKer z pozostałości po produktach na bazie cementowej, kleje fugi.

FILA / Deterdek
KERAKOLL/ Delta plus Eco
MAPEI / Keranet

Czyszczenie powierzchni z pozostałości po produktach epoksydowych.
Wszystkie zanieczyszczenia po produktach epoksydowych powinny być niezwłocznie czyszczone lekko chropowatą gąbką z dużą ilością wody. Ważne aby woda jaką jest myta powierzchnia była zawsze czysta, dzięki temu zabrudzenia nie będą ponownie trafiały na powierzchnie.

Następnie wykonać gruntowne czyszczenie powierzchni przy użyciu zalecanych przez producenta fugi produktów zwracając uwagę aby nie pozostawiać na powierzchni zacieków lub smug. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia zaleca się wycieranie chłonnymi ręcznikami papierowymi czyszczonej powierzchni. Po wytarciu powierzchni do sucha należy sprawdzić czy nie powstają smugi.

Jeśli jest taka możliwość zaleca się użycie profesjonalnej maszyny czyszczącej, która myje, zbiera zabrudzenia i suszy.
Produkty do czyszczenia pozostałości po fugach epoksydowych:

FILA / FilaCR10
KERAKOLL/ Fuga-Soap Eco (pulizia di Fugalite Eco)
MAPEI / Kerapoxy Cleaner

 

Jak usunąć trudne plamy?

Pierwszą operacją jaką należy wykonać to namoczyć dane miejsce gorącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Po kilku minutach przetrzeć gąbką, następnie można użyć uniwersalnych produktów do czyszczenia.
Jeśli plama pozostanie należy dobrać produkt do plamy:

Rodzaj plamy:

Czym umyć:

Plamy z tłuszczu,

Oleju,

Wazeliny,

Kawy,

Octu balsamicznego,

Napoje typu cola,

Wino,

Pasta do butów,

Gorąca woda, Gorąca woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Uniwersalny odtłuszczacz zakupiony w markecie.

Rdza

Fila Deterdek

Atrament,

Pisak odporny na zmywanie

Fila PS 87 – Fila SR 95 Rozpuszczalnik Nitro, Aceton lub zmywacz do paznokci

Substancje tłuste i oleiste

Fila PS 87, Uniwersalny odtłuszczacz zakupiony w markecie.

Ślady opon

Fila PS 87

Grafiti

Fila No Paint Star

Codzienna pielęgnacja
Podczas normalnego użytkowania, wielkoformatowe płyty LightKer nie wymagają specjalnych produktów do czyszczenia. Do mycia produktów można stosować neutralne produkty, które są ogólnodostępne w sklepach. W przypadku trudnych zabrudzeń, których nie można umyć w tradycyjny sposób można usunąć w sposób podany w poprzedniej tabelce.

Uwaga!
W przypadku produktów polerowanych (levigato) po usunięciu plamy stosując produkt na bazie kwasu może być widoczna różnica w miejscu usunięcia plamy, dlatego zaleca się zastosowanie czyszczenia na całej powierzchni. Nie jest to uszkodzenie powierzchni, jednak produkt o powierzchni połyskowej ze względu na swoją mikrostrukturę pochłania inaczej wilgoć niż powierzchnia naturalna, dlatego wytrawienie plamy produktem na bazie kwasu może spowodować mocniejsze „doczyszczenie” powierzchni a co za tym idzie lekką różnice tonalizacyjną, dlatego warto w takim przypadku wyczyścić całą powierzchnię.