W płytach LightKer można w prosty sposób wykonywać otwory przy użyciu narzędzi diamentowych pracujących na sucho i mokro, do obróbki szkła i gresu porcelanowego. Przed rozpoczęciem pracy przy płycie należy ułożyć ją na płaskim podłożu. Do tego celu można wykorzystać skrzynię z wielkoformatowych płyt 1000x3000mm, której pokrywa jest gładka. Tarcze diamentowe do cięcia, frezy montowane w szlifierkach elektrycznych nie mogą posiadać żadnego rodzaju wyżłobień, a powierzchnia tnąca musi być ciągła. Zaleca się wykorzystanie narzędzi chłodzonych wodą.

Wiercenie otworów w płytach LightKer
Do wiercenia otworów o średnicy 8-10mm należy wykorzystać wiertło do szkła, porcelany lub gresu z końcówką diamentową. Operację należy wykonywać na wolnych obrotach bez wykorzystania udaru. Nie naciskać zbyt mocno aby nie powodować naprężeń.

wycinanie otworów w płytach lightker
Aby uzyskać otwór powyżej średnicy 8-10mm należy użyć koronki diamentowej o odpowiedniej średnicy, a otwór nawiercać zmieniając kont położenia koronki.

 

Otwory w płytach LightKer
W przypadku wielu otworów na jednej płycie zwłaszcza gdy są najbliższym położeniu należy zachować szczególną ostrożność. Wykonywać powoli nie wprowadzając płytę w drgania.

Wycinanie otworów na kontakty lub otwory na rury np. duża rura odpływowa od WC. Tak samo należy wykonać otwory w kształcie litery „U” czyli cięcie od brzegu.

Po oznaczeniu miejsca w którym chcemy wyciąć otwór przystępujemy do wywiercenia w narożnikach otwory koronką diamentową (otwornicą) do gresu. Dzięki tej operacji wyeliminujemy naprężenia i ograniczymy ryzyko uszkodzenia płyty przy cięciu diamentową tarczą. Zaleca się chłodzić koronkę diamentową i tarczę wodą.

Jeśli chcemy wyciąć otwór w kształcie litery „U” czyli cięcie od brzegu, należy wykonać dwa otwory koronką diamentową (otwornicą), następnie tarczą diamentową należy wykonać cięcie. Zaleca się chłodzić koronkę diamentową i tarczę wodą.