Poziomowanie podłogi LightKerSprawdzić płaskość podłoża.

Rozprowadzić klej.

Wybór szpachelki do rozprowadzania kleju zależy od różnić w podłożu. Dla wielkoformatowych płyt 1000×3000 zaleca się wybór szpachelki z zębami o szerokości grzebienia 6/8mm do rozprowadzania kleju na podłożu, natomiast do rozprowadzenia kleju na płycie zaleca się użyć szpachelkę o szerokości grzebienia 3mm. Uwaga, wielkoformatowe płyty należy podwójnie kleić, czyli klej na podłoże i na płytę.

Rozprowadzenie kleju na podłodze lub tylko na płycie jest błędne. Istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia płyt podczas normalnego, codziennego użytkowania.

Rozprowadzanie kleju na podłodze LightKer
Klej należy rozprowadzić w tą samą stronę na podłodze i płycie.

Rozprowadzanie kleju na płycie LightKer
Klej na płycie musi być rozprowadzony w tą samą stronę jak klej na podłodze. Należy zwrócić szczególną uwagę aby brzegi i narożniki płyty były pokryte klejem.

klejenie

Dobijanie płyty LightKer
Ułożoną płytę należy energicznie uderzać gumową packą zaczynając od strony wewnętrznej (strony gdzie płyta łączy się z drugą płytą) na zewnątrz, tak aby wyeliminować powietrze jakie znajduje się w zaprawie klejowej. Należy zwrócić uwagę na brzegi i narożniki czy są dobrze przyklejone. Nie należy wchodzić na świeżo ułożoną płytę. Czas po jakim można wejść na ułożoną płytę wyznacza producent kleju. Należy pamiętać, że w przypadku klejenia na istniejącej podłodze czas schnięcia kleju jest znacznie dłuższy niż w przypadku klejenia bezpośrednio na wylewce.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy płytą a ścianą oraz pomiędzy płytami (fuga), zalecana minimalna odległość pomiędzy płytami (fuga) to 2mm.

Należy zwrócić uwagę aby płyty nie były układane na ścisk, płyta nie może dotykać ściany gdyż ściana pracuje w inny sposób niż podłoga, przez co powstają natężenia, które uszkodzą płytę (pęknięcia, odpryski).
Zaleca się aby przy ścianie płyta miała około 3mm fugi, którą należy wypełnić silikonem technicznym do fugowania. Producenci chemii budowlanej produkujący kleje i fugi posiadają w swojej ofercie odpowiedniki fug cementowych w silikonie o tej samej barwie.

Uwaga
W niektórych przypadkach należy zastosować odpowiednie maty zapobiegające uszkodzeniom (Membrana antifrattura), która zapobiegnie uszkodzeniu płyty.

Maty należy kleić bezpośrednio na podłoże zalecanym przez producenta klejem aby następnie przykleić na nich wielkoformatową płytę.