rodzaje gresu

Rozdział 5 – Rodzaje Gresu i powierzchni

Gres techniczny.

Wykonany w pełnej masie o grubości od 8mm do 2cm. Wymiary to 30x30cm lub 20x20cm. Można też znaleźć importowane chińskie produkty o grubości 7mm, ale nie zaliczyłbym tego do wartościowych produktów. Tego typu gresy spotykamy zazwyczaj w galeriach handlowych, magazynach i miejscach po których przemieszczają się ręczne wózki paletowe. Produkt techniczny posiada też różne powierzchnie antypoślizgowe o zróżnicowanym parametrze od R10 do R13. Należy pamiętać, że standardowa powierzchnia uznana za gładką posiada symbol R9.

Gres techniczny Oskar Jursza

Nie będę się szczegółowo zagłębiać w tematyce antypoślizgowości.

Producenci jako wytyczne stosują niemieckie normy DIN 51097 i DIN 51130. Antypoślizgowość jest oznaczana symbolem R

  • R9 : przyczepność normalna – da 3° a 10°
  • R10 : przyczepność średnia – da 10° a 19°
  • R11 : przyczepność wysoka – da 19° a 27°
  • R12 : przyczepność mocna – da 27° a 35°
  • R13 : przyczepność bardzo mocna – powyżej di 35° pochylenia.

Mówiąc w sposób bardzo prosty, powierzchnia R9 to płytki, które są stosowane w domach. R10 w niektórych domach prywatnych, mimo iż powierzchnia jest wyczuwalnie mniej gładka w porównaniu z R9. R10 stosuje się w miejscach użyteczności publicznej, np. biura, podłogi w łazienkach w hotelach itp.

R11, R12, R13 to już miejsca typu kuchnie, baseny, laboratoria, centra handlowe gdzie podłoga jest często wilgotna, fabryki produkujące ryby i inne miejsca gdzie ze względów bezpieczeństwa podłoga musi być bardzo przyczepna.

Podwójny zasyp.

Gres, który można zaliczyć do gresów technicznych. Zbudowany jest z dwóch warstw. Podstawowa, czyli jak w gresie szkliwionym, baza i warstwa z gresu ze wzorem. Warstwa gresu ze wzorem ma około 2mm grubości. Produkt z powodzeniem jest układany w prywatnych posesjach jak i miejscach użyteczności publicznej. Oczywiście nie posiada on szkliwa. Składa się z połączenia dwóch rodzajów gresu. We Włoszech określa się, że płytka jest stworzona bazy ubogiej/obojętnej i powierzchni szlachetnej, czyli tej zawierającej wzór.

podwójny zasyp

Gres Szkliwiony

Gres szkliwiony, to gres którego baza, czyli nasz sprasowany proszek posiada neutralne zabarwienie, na stronę wierzchnią jest nanoszone szkliwo z grafiką, która zakrywa bazę. Tego typu gres można łatwo odróżnić od barwionego w masie, gdyż spód płytki różni się kolorem od wierzchu na którym jest naniesiona grafika. Gres szkliwiony jest produktem zaliczanym do grona ekonomicznych.

Gres szkliwiony Oskar Jursza

Gres barwiony w masie

Gres barwiony w masie, to gres, którego baza służy jako podkład, a sam kolor jest nanoszony tylko na wybrane miejsca. W takim przypadku kolor, który widzimy na spodzie płytki przebija się na jego górną część, na której zostaje naniesiona grafika nadająca piękna, uroku i niepowtarzalności. W tym przypadku grafika nie jest nanoszona jak w przypadku gresu szkliwionego.

Statuario Gres Barwiony w masie Oskar Jursza

Prezentowana płyta o efekcie marmuru Statuario 100x300cm, bazą jest kolor biały, a efekt marmuru naniesiony przy użyciu technologii cyfrowej. Gresy barwione w masie są obecnie najpopularniejszym produktem jaki można znaleźć w ofercie dystrybutorów. Wypierają z rynku gresy szkliwione.

Gres w masie

 

Innym przykładem gresu barwionego w masie może być produkt przeznaczony do układania na specjalnych plastikowych nóżkach lub strukturze tworząc tzw. podłogi podniesionej. Płyta ma grubość 2 cm, rozmiar 45x90cm i można ją układać także na trawie, podłożu piaszczystym jak i przykleić do podłoża na klej do gresu.

Gres 2 cm barwiony w masie Oskar Jursza

Gres 2 cm na stópkach

 

Wykończenie powierzchni.

Naturalna – wykończenie powierzchni pozostaje bez zmian, czyli tak jak płytka/płyta wychodzi z pieca, taka pozostaje

Powierzchnia naturalna Oskar Jursza

Polerowana (levigato) – powierzchnia płytki/płyty jest błyszcząca, efekt lustra.

powierzchnia levigato Oskar Jursza

Lappato – powierzchnia płytki jest przecierana i błyszczy się tylko na samej powierzchni zachowując jednocześnie efekt matowości.

Lappato - Oskar Jursza

 

Spazzolato – powierzchnia zbliżona do lappato, nadaje powierzchni efekt delikatnego poleru, jednak nie jest w pełni błyszcząca (efekt lustra), a bardziej przypomina podłogi jakie możemy zobaczyć w starych katedrach gdzie marmur stracił już swój blask, podłoga jest lekko falista. Są to ogólne określenia działające w branży, jednak należy pamiętać, że
niektórzy producenci mogą inaczej określać swoje produkty. Zdarzają się przypadki, że określenie Spazzolato używane jest w miejsce Lappato i odwrotnie.

Czym jest kalibracja płytki?

Producent podaje wymiar nominalny płytki, np 80×80 (800x800mm) i nie ma znaczenia czy jest to płytka rektyfikowana czy też nie. Jeśli producent nie posiada jednolitego standardu wymiaru, jak ma to miejsce w wielkoformatowych płytach gresowych (spieki kwarcowe), to mimo iż na opakowaniu widnieje wymiar 80x80cm (800x800mm) to nie koniecznie muszą one posiadać wymiar nominalny 80x80cm (800x800mm). Może się okazać, że nasza płytka, którą kupujemy ma wymiar 79,7×79,7 cm (797x797mm) i jest to zgodne z normą. Kalibracja zawsze jest podana na opakowaniu. Producenci różnie ją oznaczają, w przypadku włoskich producentów może to być “cal” od calibro, np. “CAL 6”. Dlatego ważne jest aby w przypadku gdy zabraknie nam materiału na dokończenie prac przy zamówieniu podawać wszystkie oznaczenia jakie są na opakowaniu, to bardzo ważne.