fuga dylatacje profile

Rozdział 12 – Fuga, dylatacje i profile

Fuga.

Wielkoformatowe płyty gresowe mimo iż są produktami rektyfikowanymi nie są produktami bezfugowymi. Nie ma płytek bezfugowych, tak samo jak nie ma płyt wielkoformatowych, które można montować bez fugi. Układanie płyt bez fugi niesie za sobą ogromne ryzyko ich uszkodzenia, głównie poprzez rozszerzalność liniową materiałów czyli różnice pomiędzy wylewką, klejem, a samą płytą. Każda z warstw pracuje poniekąd niezależnie i inaczej zachowuje się pod wpływem czynników zewnętrznych jak chociażby zmianę temperatury, wilgotności pomieszczenia itp. Zastosowanie fug czy dylatacji ma na celu wyeliminowanie powstających między warstwami naprężeń. Montaż bezfugowy jest traktowany jak błąd w sztuce budowlanej.

Fugowanie płyt gresowych

Zalecane fugi w przypadku montażu wewnątrz budynków 2mm Zalecane fugi w przypadku montażu na zewnątrz budynków od 5mm

Dylatacje

Podczas układania wielkoformatowych płyt należy zwrócić uwagę na wszystkie połączenia konstrukcyjne budynku. Płyty nie mogą nachodzić na dylatacje. Podczas nakładania kleju należy zwrócić uwagę aby nie zasłonić dylatacji, a same płyty powinny być docięte tak aby zachować wszystkie połączenia konstrukcyjne budynku. W wielkich pomieszczeniach dylatacje są zazwyczaj stosowane co 20 – 25 m2. Należy zwrócić uwagę na zachowanie odstępu od ścian, filarów, kolumn, narożników i innych elementów stałych około 5-7mm, nie należy też fugować tego ostępu aby wyeliminować ewentualne naprężenia strukturalne. Dylatacje, odległości oraz końcowe zalecenia leżą po stronie kierownika budowy, lub osoby odpowiedzialnej, która powinna wykonać wszystkie prace zgodnie ze sztuką budowlaną.

Profile

Jako element wykończeniowy można wykorzystać dostępne w sklepach branżowych i magazynach budowlanych profile wykończeniowe, z tworzyw sztucznych, aluminium, stali nierdzewnej i innych materiałów, które idealnie wpasowują się do grubości wielkoformatowych płyt.