mycie i czyszczenie

Rozdział 13 – Mycie i czyszczenie płyt

Czyszczenie i mycie

Wielkoformatowe płyty gresowe mogą być czyszczone w bardzo prosty sposób. W celu optymalnego wyniku zalecamy wykonanie następujących kroków. Należy wykonać profilaktycznie test na małej niewidocznej powierzchni aby upewnić się, że produkt, który będzie użyty nie uszkadza powierzchni. Plamy, zacieki, zamazania na powierzchni są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowego umycia płyty. W przypadku użycia kleju i fugi epoksydowej należy szybko usunąć pozostałości na powierzchni, gdyż ich usunięcie w późniejszym czasie może być niemożliwe.

Czyszczenie po ułożeniu.

Po zakończeniu montażu wielkoformatowych płyt i wypełnieniu fug masą fugową należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Ważne jest aby dokładnie wykonać tą operację gdyż to gwarantuje bezproblemowe użytkowanie na co dzień. Wszystkie operacje związane z czyszczeniem powinny być dokonane zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu.

Nie zaleca się czyszczenia płyt w przypadku gdy ich temperatura jest zbyt wysoka, np. zewnętrzne nasłonecznione powierzchnie, tego typu czynności należy wykonywać we wczesnych godzinach porannych zanim powierzchnie zostaną nasłonecznione i ogrzane. Pozostałości po cemencie, wapnie, fugach mogą być wyeliminowane w czasie i zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu. Zazwyczaj są to rozcieńczone produkty na bazie kwasów. Tego typu produkty muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Czyszcząc powierzchnie produktami na bazie kwasowej należy dokładnie i wielokrotnie zmyć powierzchnie czysta wodą, zmieniając często wodę na świeżą. Unikać środków i materiałów ściernych.

Produkty do czyszczenia wielkoformatowych płyt gresowych z pozostałości po produktach na bazie cementowej, kleje fugi.

FILA / Deterdek
KERAKOLL/ Delta plus Eco
MAPEI / Keranet

Czyszczenie powierzchni z pozostałości po produktach epoksydowych. Wszystkie zanieczyszczenia po produktach epoksydowych powinny być niezwłocznie czyszczone lekko chropowatą gąbką z dużą ilością wody. Ważne aby woda jaką jest myta powierzchnia była zawsze czysta, dzięki temu zabrudzenia nie będą ponownie trafiały na powierzchnię. Następnie wykonać gruntowne czyszczenie powierzchni przy użyciu zalecanych przez producenta fugi produktów zwracając uwagę aby nie pozostawiać na powierzchni zacieków lub smug. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia zaleca się wycieranie chłonnymi ręcznikami papierowymi czyszczonej powierzchni. Po wytarciu powierzchni do sucha należy sprawdzić czy nie powstają smugi. Jeśli jest taka możliwość zaleca się użycie profesjonalnej maszyny czyszczącej, która myje, zbiera zabrudzenia i suszy.

Produkty do czyszczenia pozostałości po fugach epoksydowych:

FILA / FilaCR10
KERAKOLL/ Fuga-Soap Eco (pulizia di Fugalite Eco)
MAPEI / Kerapoxy Cleaner