jak powstają płyty gresowe

Rozdział 4 – Jak powstają płyty gresowe (spieki kwarcowe)

Jak są produkowane płyty, które w Polsce posiadają nazwę spieki kwarcowe?

Obecnie producenci oferują płyty o różnych wymiarach i grubościach najpopularniejszy wymiar to 100x300cm i grubość 3mm lub 5.5mm. Producenci aby zaspokoić wymagania klientów obecnie udostępniają płyty w wymiarach 120x240cm, 120x260cm, 162x324cm, a krążą pogłoski, że wkrótce ma się pojawić format 170x400cm. Grubości startują od 3mm. Proces produkcji tych płyt wygląda w zasadzie w ten sam sposób bez względu czy jest to płyta o grubości 3mm, 6mm czy 12mm.
W przypadku produkcji wielkoformatowych płyt gresowych o wymiarze 100x300cm i grubości 3mm wzmocnionych siatką z włókna szklanego bez grafiki proces technologiczny odbywa się dokładnie tak samo jak w przypadku produkcji normalnej płytki gresowej z pewnymi różnicami.

Przeanalizujmy cały proces.

Płyty gresowe Oskar JurszaOdpowiednio wymieszane surowce są wysypywane na ciągłej linii, pasmo proszku posiada jednolitą grubość, długość i szerokość.

 

Surowiec na taśmie Oskar JurszaTak przygotowane pasmo produktu bazowego trafia pod prasę, tworząc jednolitą płytę.
Produkt pod prasą Oskar Jursza

Obrabianie płyty - Oskar Jursza
Płyta wstępnie jest obrabiana na brzegach, które są wyrównywane.

W zależności od produktu jaki w danym momencie jest produkowany, producent może płytę udekorować nanosząc grafikę lub skierować bezpośrednio do pieca tworząc płytę o jednolitej barwie na całej swojej grubości. W przypadku, gdy producent tworzy płytę ze wzorem np. marmuru (Calacatta oro lub Statuario) produkt trafia pod specjalną drukarkę, któranakłada wzór na płytę. Następnie na specjalnych regałach produkt schnie po czym trafia do hybrydowego pieca i jest wypalany w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza. My podążymy tropem produkcji płyty w jednym kolorze o grubości 3mm, która zostanie wzmocniona siatką z włókna szklanego. Pominiemy etap drukowania i nakładania wzoru o którym już wspomniałem.

Produkcja płyt gresowych Oskar Jursza

Gotowy produkt zostaje przetransportowany do dalszej obróbki.

System Transportu płyt gresowych

Jeśli płyta jest wzmacniana włóknem szklany, to trafia na kolejny dział w którym cały proces odbywa się w sposób zautomatyzowany. Produkt trafia do specjalnego bębna w którym jest odwracana, w kolejnym etapie zostanie pokryta klejem.

bęben nanoszący siatkę

Na płytę nakładana jest siatka wzmacniająca.
Na płytę nakładana jest siatka wzmacniająca.

 

Robot dociska i wyrównuje siatkę na płycie
Robot dociska i wyrównuje siatkę na płycie

Płyta dociskana

W końcowym etapie płyty trafiają do odpowiedniej przycinarki, gdzie jest docinana do wymiaru katalogowego.  Wielkoformatowe płyty gresowe nie posiadają kalibracji, gdyż zawsze są docinane do wymiaru nominalnego.
Płyta gresowa docianana laserem
Gotowy produkt trafia do skrzyń transportowych.

Kolejną technologią produkcji jest Continua +

Continua+ (Kontinua Plus) to system produkcji stworzony przez włoskiego producenta SACMI. System różni się od tego przed chwilą opisanego. Według producenta oferowane rozwiązanie sprawia, że płyty posiadają lepszą charakterystykę gęstości i wytrzymałości płyty niż te uzyskane z tradycyjnego tłoczenia. Technologia pozwala na stworzenie płyt o szerokości 160cm i długości nieskończonej. Dokładnie, nieskończonej. Właśnie to wyróżnia technologię Continua+ od poprzednio opisanej.
Grubość płyt jakie można w tej technologii wyprodukować to od 3mm do 2cm. Ciekawym rozwiązaniem jest cięcie płyt w ruchu, to sprawia, że produkcja jest wydajniejsza gdyż taśma nigdy się nie zatrzymuje. Cały zestaw jest modułowy, składa się z podajników, prasy, przecinarek, drukarek cyfrowych. System dodatkowo pozwala na stworzenie różnorodnych powierzchni płyty, więc daje możliwość dowolnej kompozycji powierzchni, które po dodaniu koloru stworzą wyjątkowy produkt.

Continua Plus

Produkcja płyt w technologii System Ceramics: