pakowanie i przenoszenie

Rozdział 7 – Pakowanie i Przenoszenie

Pakowanie

Wielkoformatowe płyty o wymiarze 1200x2600mm, 1000x3000mm i większe są starannie pakowane do specjalnie przygotowanych skrzyń wykonanych z drewna. Dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami są wkładki zabezpieczające brzegi płyt. Skrzynie są zaprojektowane tak aby można było je ułożyć jedną na drugą.  Płyty o wymiarze 1000x1000mm, 500x1000mm, 500x1500mm są pakowane w odpowiednie kartony, a następnie w specjalnie przygotowane do transportu palety gwarantujące bezpieczny transport.

Przenoszenie

Płyty są transportowane w specjalnie do tego przeznaczonych skrzyniach i paletach. Wielkoformatowe płyty 3+ o wymiarze 1000×3000 ze względu na swoją wagę mogą być podniesione ze skrzyni przez jedną osobę. Zaleca się jednak aby tą operację wykonywały dwie osoby. Płyty o grubości od 5mm wzwyż i wymiarze 1000×3000 powinny podnosić i przenosić dwie osoby. W obu przypadkach zaleca się użycie odpowiednich rękawic i sprzętu do przenoszenia wielkoformatowych płyt.

Przenoszenie płyt - Oskar Jursza
foto Raimondi

Wszystkie czynności powinny być wykonane zgodnie z zasadami BHP. W celu bezpiecznego przenoszenia wielkoformatowych płyt zaleca się użycie odpowiedniego sprzętu dzięki któremu przenoszenie płyt o rozmiarze 1000×3000 mm będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. W tym celu można zastosować odpowiednie stelaże i wózki.

Sprzęt do przenoszenia płyt
foto Raimondi

 

Wielkoformatowe płyty gresowe mogą być układane na każdej płaskiej powierzchni przeznaczonej do montażu płytek ceramicznych bez względu czy są to budynki nowe czy remontowane. W przypadku kolekcji o powierzchni polerowanej (levigato) podczas montażu oraz w trakcie prac wykończeniowych powierzchnia powinna być zakryta i chroniona
przed zabrudzeniami jakie towarzyszą podczas budowy lub remontu.