obróbka płyt, cięcie i wycinanie

Rozdział 9 – Obróbka płyt, cięcie, wycinanie, szlifowanie

Odcinanie narożnika w spieki płycie gresowej

Wielkoformatowe płyty gresowe o grubości 3 i 5mm mogą być przycinane przy użyciu wysokiej jakości nożyka do szkła, grubsze przy wykorzystaniu przecinarek ręcznych, przecinarek elektrycznych, szlifierką z dyskiem diamentowym, waterjet.
Cięcie wykonujemy na stronie wierzchniej.

Cięcie spieków kwarcowych płyt gresowych Oskar Jursza

W przypadku z siatką, po dokonaniu cięcia płyty należy płytę zgiąć w miejscu nacięcia, a włókno szklane przyciąć np. nożykiem do tapet. Po przecięciu płyty jej brzegi należy delikatnie przeszlifować gąbką diamentową. W ten sposób eliminujemy mikro nierówności jak i ostrość krawędzi, która może przeciąć dłoń.Można też wykorzystać diamentowe

 

Można też wykorzystać diamentowe tarcze ścierne.

tarcze ścierne

 

 

Otwory.

W płytach gresowych można w prosty sposób wykonywać otwory przy użyciu narzędzi diamentowych pracujących na sucho i mokro, do obróbki szkła i gresu porcelanowego. Przed rozpoczęciem pracy przy płycie należy ułożyć ją na płaskim podłożu. Do tego celu można wykorzystać skrzynię z wielkoformatowych płyt 1000x3000mm, której pokrywa jest gładka. Tarcze diamentowe do cięcia, frezy montowane na szlifierkach kątowych nie mogą posiadać żadnego rodzaju wyżłobień, a powierzchnia tnąca musi być ciągła. Zaleca się wykorzystanie narzędzi chłodzonych wodą.

wiecenie otworów w spieku kwarcowym płycie gresowej

 

W przypadku wielu otworów na jednej płycie zwłaszcza gdy są w najbliższym położeniu należy zachować szczególną ostrożność. Wykonywać powoli nie wprowadzając płytę w drgania.

 

Wycinanie

Aby wyciąć narożnik należy w pierwszej kolejności wyciąć otwór aby następnie odciąć trzema cięciami narożnik. Należy zastosować szlifierkę kątową o wysokich obrotach (<2500 obr/min) i powoli przesuwać wzdłuż wyznaczonych linii. Wszystkie operacje należy wykonywać na płaskiej, czystej powierzchni. Wszelkie nierówności na których płyta będzie ułożona mogą spowodować drgania płyty, a w następstwie uszkodzenia podczas cięcia lub wiercenia.

Dlaczego należy wyciąć otwór, a nie można ot tak po prostu kątówką wyciąć? Wycięcie otworu sprawia, że płyta jest mniej podatna na ewentualne naprężenia. W przypadku gdy wytniemy narożnik kątówką bez wcześniejszego wycięcia otworu, miejsce w którym mamy wycięcie jest narażone na naprężenia i może pęc

pęknięty spiek kwarcowy płyta gresowa

Wycinanie w płycie