Spieki kwarcowe

To pytanie jest mi najczęściej zadawane podczas spotkań, prezentacji i szkoleń.

Nazwa „spieki kwarcowe” jest tak mocno zakorzeniona w polskich realiach, że mimo moich starań jestem zmuszony do używania dwóch określeń „wielkoformatowe płyty gresowe tzw. spieki kwarcowe„.

Nie mam pojęcia, kto i kiedy wymyślił tą nazwę, która obowiązuje tylko na polskim rynku. Bez względu na producenta, a jest ich z każdym dniem coraz więcej, wszyscy w Polsce używają określenia „spieki kwarcowe”, natomiast ten sam produkt poza Polską jest nazywany jako gres porcelanowy (gres porcellanato).

Oczywiście nie ma nic złego w nazwie spiek kwarcowy, który automatycznie prezentuje klientowi cienką płytę w wielkim formacie, jednak należy klienta traktować uczciwie i podać informacje, że jest to płyta wykonana z gresu. Najbardziej przerażające są wpisy na różnych blogach tworzone przez ludzi, którzy nie mają żadnego pojęcia o produkcie. Tworzą wpisy, które mają zwrócić uwagę, a ich treść jest ogólnikowa lub często mija się z prawdą.

Z czego są zrobione spieki kwarcowe?

Spieki, stworzone są z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne, nie emitują żadnych substancji do środowiska i mogą być łatwo mielone, a następnie poddane procesowi recyklingu dla zastosowania w innych procesach produkcyjnych.

Z czego jest zrobiona płytka gresowa, np. o wymiarze 80×80 i grubości 12mm?

Płytki gresowe (gres porcellanato) stworzone są z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne, nie emitują żadnych substancji do środowiska i mogą być łatwo mielone, a następnie poddane procesowi recyklingu dla zastosowania w innych procesach produkcyjnych.

 

To co mi osobiście przeszkadza, to fakt postrzegania spieku kwarcowego jak innego materiału niż gres porcelanowy i co gorsza tego typu wiedza jest wpajana podczas różnych szkoleń. Wystarczy kilka minut podczas mojego szkolenia abym zrozumiał, że nawet ekipy, które przeszły różne szkolenia w Polsce też podchodzą do tematu w ten sam sposób. Spiek kwarcowy to nie gres i co gorsza klientowi końcowemu też wpajają tą opinię.

Czym więc jest ten gres porcelanowy (gres porcellanato)?

Gres porcelanowy jest materiałem ceramicznym, kompaktowym, trwałym i nieporowatym. Gres oznacza, że masa ceramiczna płytki została bardzo drobno zmielona i powstała w wyniku zmieszania iłów łupkowych, skał granitowych, pisku, pigmentów ceramicznych i innych substancji naturalnych. Masa została odpowiednio sprasowana i wypalona w specjalnym piecu w temperaturze 1000-1300° C.

Poprzez ten proces powierzchnia płytki gresowej jest niezwykle wytrzymała na ścieralność. Wysokiej jakości gresy posiadają najwyższy stopień odporności powierzchni na ścieralność, dzięki czemu obok mieszkań o domów mogą być używane w miejscach użyteczności publicznej jak banki, restauracje, sklepy, salony, gdzie występuje znaczna ilość poruszających się osób, a w niektórych przypadkach wózki widłowe, czy maszyny industrialne.

Spiek kwarcowy to gres porcelanowy i tak należy postrzegać ten produkt.

Od 1996 roku związany z włoskim rynkiem materiałów wykończeniowych. Prowadzi szkolenia, kursy i prezentacje produktów. Przez wielu nazywany "dostawcą luksusu" i "ekspertem od spieków kwarcowych". Sam stara się tłumaczyć, że spieki kwarcowe to tak naprawdę wielkoformatowy gres. Na polski rynek dostarcza luksusowe materiały wykończeniowe. Twórca Oski Group Ltd
Spieki kwarcowe czy płyty gresowe?

Comments

comments

You May Also Like